Šeima Poeciliidae - Gyvavedės

Poecilia reticulata (Gupija)

Gyvenamoji vieta: Centrinė Amerika, Brazilija

Charakteris: taikios

Dydis: iki 6cm

Akvariumo dydis: nuo 10 litru

Temperatūra: 19 - 28C

Apie žuvį: Patelės didesnės nei patinėliai, turi trumpesnes uodegėles. Patinai ryškesnių spalvų. Gupijų spalvų įvairovė yra begalinė. Tai vienos nereikliausių žuvyčių akvariumuose. Šios žuvelės gerai sutaria beveik su visomis žuvimis, tačiau jų nepatartina laikyti su žuvimis galinčiomis apkramtyti ilgus gupijų pelekus. Gupijoms didelės įtakos neturi vandens parametrai ir temperatūra. Gupijos yra gyvavedės žuvys, todėl atsiveda gyvus jauniklius, tik gimę jie iškart bando slėptis ir ieškoti maisto. Po neršto patelę geriau atskirti, nes ji gali suėsti mailių. Gupijos taip pat neršia ir bendrame akvariume, tačiau tada iškyla problema, kad suaugusios žuvys didziąją dalį mailiaus gali suėsti, dėl to akvariume patartina prisodinti daug smulkialapiu augalų, tokiu kaip "ričija" ar "javos samana" (aišku augalų turi būti tiek, kad liktų vietos žuvims plaukioti). Šios žuvytės su dideliu apetitu valgo tiek gyvulinės, tiek augalinės kilmės maistą, tačiau neatsisako ir dafniju, ciklopų ir kt. Gupijos dėl savo nereiklumo labai rekomenduojamos pradedantiesiems akvariumistams.


Xiphophorus maculatus (Pecilija)

Gyvenamoji vieta: Meksika, Gvatemala, Hondūras

Charakteris: taikos

Dydis: 5cm

Akvariumo dydis: nuo 40 litrų

Temperatūra: 18 - 25C

Apie žuvį: Natūralioje gamtoje pecilijos gyvena turtinguose deguonimi vandenyse, todėl akvariumo vanduo turi būti gausiai prisotintas deguonies. Idealiausia temperatūra apie 23C. Pecilijos yra nereiklios žuvys ir sugyvena su įvairiais kaimynais. Šios žuvytės maistui neišrankios, valgo tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės maista, neatsisako uodo trūklio lervų, dafnijų ar kito gyvo maisto. Galima žuvis maitinti ir šaldytu maistu, juolab tada sumažėja galimybė apsikrėsti įvairimis ligomis, nei šeriant gyvu maistu. Patelė atsiveda 50 - 200 jauniklių. Jei tėvai alkani, gali sėsti mailių, tad akvariume būtina prisodinti smulkialapių augalų, kad mailius turėtų kur slėptis. Jauniklius jau iškart galima šerti smulkiai sutrintu sausu maistu. Pecilijos subręsta 3 - 4 mėnesių amžiaus.

 


Poecilia sphenops (Molinezija)

Gyvenamoji vieta: Šiaurės, Pietų, Centrinė Amerika

Charakteris: taikios

Dydis: iki 7cm

Akvariumo dydis: nuo 50 litrų

Temperatūra: 25 - 28C

Apie žuvį: Natūralioje gamtoje gyvena lėtos tėkmės arba stovinčiuose gėluose arba vos sūriuose vandens telkiniuose. Yra išvesta daugybė rušiu, bet akvariumuose dažniausiai sutinkamos juodos molinezijos. Šios žuvytės dažniausiai laikosi viršutiniame vandens sluoksnyje, todėl reikia palikti vietos joms plaukioti. Molinezijos mielai renkasi uodo trūklio lervas ar kitą gyvą maistą, tačiau neatsisako ir pirktinio, sauso maisto. Būtina reguliariai duoti augalinės kilmės maisto, nes kitaip gali apkramtyti augalų lapus. Kadangi molinezijos mėgsta vos sūrų vandenį, į akvariumą galima įpilti druskos (0,5 - 1 gramą druskos litrui). Molinezijos vienu kartu gali atsivesti iki 100 jauniklių. Visas šis procesas kartojasi kas 45 - 60 dienų. Mailius būna gana didelis, todėl iškarto galima šerti smulkiai sutrintu maistu, specialiu maistu žuvų mailiui. Subręsta būdamos 9 mėnesių amžiaus.


Hiphophorus helleri (Kardonešis)

Gyvenamoji vieta: Meksika, Gvatemala, Hondūras

Charakteris: taikios

Dydis: 5cm

Akvariumo dydis: nuo 40 litrų

Temperatūra: 18 - 25C

Apie žuvį: Išvesta daugybė kardonešių rūšių, tačiau akvariumuose dažniausiai sutinkami raudonos spalvos kardonešiai. Natūralioje gamtoje kardonešiai gyvena turtinguose deguonimi vandenyse. Tad akvariume vanduo turi būti gausiai prisotintas deguonies. Idealiausia vandens temperatūra apie 23C. Bendrai tariant, kardonešiai nereiklios žuvys, sugyvena su įvairiais kaimynais, mors kartais mėgsta pakramtyti ilgapelekių žuvų pelekus. Kardonešiai valgo tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės maista, mielai renkasi uodo trūklio lervas, dafnijas ar kitą gyvą maistą. Dėl savo į viršų riestų lūpų, kardonešiai maistą valgo tik nuo vandens paviršiaus, tad jei laikote vien šias žuvis ir neturite kas suvalgys maisto likučius nuo dugno, pasirūpinkite dažnesniu dugno nusiurbimu. Kardonešiai atsiveda 50 - 200 jauniklių vienu metu. Akvariume būtina prisodinti smulkialapių augalų, kad mailius turėtų kur slėptis. Mailų galima pradėti šerti smulkiai sutrintu sausu maistu, specialiu maistu žuvų mailiui. Subręsta 3 - 4mėnesių amžiaus.


Poecilia velifera (Burinė pecilija)

Gyvenamoji vieta: Šiaurės Amerika

Charakteris: taikios

Dydis: 10 - 12cm

Akvariumo dydis: nuo 90 litrų

Temperatūra: 21 - 26C

Apie žuvį: Labai panaši žuvis į Poecilia latipinna. Patinai išmarginti melsvos, geltonos, sidabrinės spalvos raštais, patelės melsvai pilkos, su taškais ant šonų. Šių žuvų viršutinis pelekas siekia iki 4,5 - 5cm aukščio. Burinė pecilija mėgsta sūru vandenį, kartais gamtoje sutinkama net visiškai jūriniuose vadenyse. Šios žuvys mėgsta gan šiltą vandenį, idealiausia vandens temperatūra apie 26C. Gamtoje šios pecilijos maitinasi dumbliais, tačiau neatsisako ir gyvulinės kilmės maisto. Patelė mailių nešioja 4 - 7 savaites, jauniklių atsiveda 30 - 100. Po neršto tėvai nesirūpina savo vaikais, tad turėtų būti atskirti. nes kiatip gali suėsti mailiu. Jauniklius galima šerti smulkiai sutrintu sausu maistu arba infuzorijomis.


Šeima Belontiidae - labirintinės

Colisa lalia (Lialiusas)

Gyvenamoji vieta: Indija

Charakteris: taikios

Dydis: 5cm

Akvariumo dydis: nuo 30 litrų

Temperatūra: 22 - 28C

Apie žuvį: Yra išvesta keletas rušiu lialiusų: mėlynasis, raudonasis, vaivorykštinis, neoninis. Patina nuo patelės atskirti nėra sudėtinga. Patinų viršutiniai pelekai nusmailėja, o patelių labiau apvalūs. Patelės niekada nebūna tokios spalvingos kaip patinai. Lialiusai dėl savo mažo dydžio kuo puikiausiai tinka nedideliems akvariumams, sugyvena su visais kaimynais, jų nepatartina laikyti su labai didelėmis žuvimis. Kaip  įpratę gamtoje, lialiusai gerai jaučiasi akvariumuose, kuriuose yra daug augmenijos bei paviršinių augalų. Šios žuvytės labai baikščios, todėl akvariumą patartina laikyti ramesnėje vietoje. Optimali vandens temperatūra 25C. Lialiusai valgo tiek augalinį, tiek gyvulinį maistą, norint išlaikyti sveikus, karts nuo karto būtina šerti gyvu maistu. Sužeminus vandens lygį iki 15 - 20cm ir pakėlus temperatūrą iki 28 - 30C, lialiusai paskatinami neršti. Akvariume būtina priodinti smulkialapių augalų (tokiu kaip "ričija" ar pan.), kadangi patinėlis stato lizda iš oro burbuliukų ir mulkialapių augalų. Nerštas dažniausiai vyksta po pietų arba vakare, tęsiasi 2 - 3 valandas. Per tą laiką patelė išneršia 300 - 800 ikrų. Po neršto patelę reikia atskirti, patinas gins ir rūpinsis ikrais. Mailius išsirita po 12 - 24 valandų, tačiau vis dar būna lizde. Po trijų dienų jie jau gali plaukti ir palieka lizdą, tada jau reikėtų atskirti ir patiną, kitaip mailius gali būti suėstas. Mailių reikėtų pradėti šerti infuzorijomis.

 


Macropodus opercularis (Makropodas)

Gyvenamoji vieta: Kinija, Korėja, Taivanas

Charakteris: agresyvios

Dydis: iki 10cm

Akvariumo dydis: nuo 80 litrų

Temperatūra: 13 - 26C

Apie žuvį: Natūralioje gamtoje makropodai gyvena lėtos tėkmės arba stovinčiuose, sekliuose vandenyse su tamsiu dirvožemiu. Patiną atskirti nuo patelės nėra sudėtinga: patinas yra spalvingesnis ir turi ilgesnius pelekus. Makropodai yra nepaprastai ištvermingi ir gali prisitaikyti prie įvarių gyvenimo salygų, kaip ir visos labirintinės žuvys kvėpuoja atmosferos oru. Kadangi užaugusi žuvis būna nepaprastai agresyvi, ji neturėtų būti laikoma su jokiomis taikiomis ir mažomis žuvimis, kadangi pastarosios gali neišgyvent net valandos ir jau būti suėstos. Jei makropodai pradeda daugintis bendrame akvariume, jie pradės visiškai terorizuoti akvariumą ir užpuls kiekvieną žuvį plaukiančią prie lizdo. Po šio užpuolimo jūs galite pamatyti savo žuvį plaukiojančią tik su viena akimi. Nors gamtoje pripratę valgyti gyvulinės kilmės maistą, tačiau akvariume pripranta prie visokio maisto. Veisti geriausia atskirame 80cm ilgio akvariume, pakėlus temperatūrą ir sužeminus vandens lygį. Neršto akvariume turi būti daug slėptuvių, kadangi jei jų nebus, patinas gali net užmušti patelę. Patelė išneršia 100 - 500 ikrelių, inkubacinis periodas trunka 2 - 4 dienas. Katik išsiritęs mailius būna labai mažas ir jį reikėtų pradėti šerti infuzorijomis.


Trichogaster trichopterus (Dėmėtasis guramis)

Gyvenamoji vieta: Malaizija, Birma, Tailandas, Vietnamas

Charakteris: taikios

Dydis: 10cm

Akvariumo dydis: nuo 80 litrų

Temperatūra: 22 - 28C

Apie žuvį: Mėlinieji guramiai labai atsparios žuvys, gamtoje sutinkami kanaluose, grioviuose, upėse, pelkėse, tvenkiniuose, ežeruose. Vienintelis svarbus dalykas laikant guramius, akvariume turi būti daug vešlios augalijos. Patelę nuo patino atskirti nėra sunku. Patinų viršutinis pelekas smailėjantis, o patelių apvalesnis, beje, patelės niekada nebūna tokių ryškių spalvų. Mėlynieji guramiai ramios žuvys, taičiau reikėtų vengti laikyti kelis patinus kartu. Guramiai labirintinės žuvys, dėl savo "labirintinio" organo jie gali kvėpuoti atmosferos oru, tad nieko baisaus, jei guramis karts nuo karto iškils į paviršių įkvėpti oro. Guramiai minta tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės sausą, šaldytą ar gyvą maistą. Optimali vandens temperatūra apie 25C. Pakėlus vandens temperatūrą 2 - 3 laipsniais, guramiai paskatinami neršti. Kaip ir kitos labirintinės, guramių patinai stato lizdą iš oro burbulų ir smulkialapių augalų gabaliukų. Patelė išneršia iki 2000 ikrelių. Po neršto patelę reikia atskirti, nes patinas gins ir prižiūrės ikrus. Po 24 valandų išsirita mailius, tačiau vis dar būna lizde. Po triju dienų jie jau gali plaukti ir palieka lizdą, tada jau reikia atskirti ir patiną, nes kitaip mailius gali būti suėstas. Mailių reikia pradėti šerti infuzorijomis.


Trichogaster leeri (Perlinis guramis)

Gyvenamoji vieta: Pietryčių Azija, Malaizija, Tailandas

Charakteris: taikios

Dydis: iki 11cm

Akvariumo dydis: nuo 90 litrų

Temperatūra: 24 - 29C

Apie žuvį: Labai panaši žuvis į dėmėtąjį guramį. Perlinio guramio forma stipriai suspausta iš šonų, krūtinė ir priekinė pilvo dalis ryškiai orandžinė. Visas kūnas nusagstytas perliukais. Patelės paprastai mažesnės už patinus. Guramiai dėl savo "labirintinio" organo gali kvėpuoti atmosferos oru, tadėl neišsigąskite, jei Jūsų žuvytė karts nuo karto iškils į paviršių įkvėpti oro. Guramiai turi ir žiaunas, tačiau jos tėra pagalbinis variantas, jei guramis ilgai negalėtų išplaukti į vandens paviršių. Guramiams reikia didelio ir su daug augmenijos akvariumo, kadangi guramiu laikant su tokiomis žuvimis kaip barbusai, minorai, kardonešiai ar įvairūs ciklidai, guramiai bus baikštūs kadangi šioms žuvims būtinai užklius guramiu ilgi, siūliški pilviniai pelekai. Idealiausia vandens temperatūra laikant šiuos guramius apie 26C. 2 - 3 savaites prieš nerštą guramių porelę reikėtu maitinti tik gyvu maistu (išskyrus gyvas dafnijas, kadangi valgydami jas tėvai pradės ėsti mailiukus). Pats nerštas beveik nesiskiria nuo dėmėtojo guramio, skirtumas tik tas, kad perliniai guramiai mėgsta aukštesnę vandens temperatūrą. Šiųžuvyčių mailius būna gana smulkus, todėl jį reikėtų pradėti šerti infuzorijomis. Taip pat mailiui svarbi vandens švara, todėl būtinas reguliarus vandens keitimas ir maisto likučių pašalinimas po kiekvieno maitinimo. Mailius subręsta 10 - 12 mėnesių amžiaus.


Betta splendens (Gaidelis)

Gyvenamoji vieta: Kambodža, Tailandas

Charakteris: santykinai taikios

Dydis: 7cm

Akvariumo dydis: nuo 20 litrų

Temperatūra: 24 - 30C

Apie žuvį: Dėl savo spalvų įvairovės gaidelis yra viena populiaresnių žuvelių laikomų akvariumuose. Gaideliai kaip ir kitos labirintinės žuvys gali tiesiogiai kvėpuoti atmosferos oru. Šių žuvelių lūpos yra užsilenkę į viršų, pritakytos valgyti vabzdžius ir jų lervas. Gaidelių virškinimo sistema sukurta valgyti mėsą, todėl deriau jiems duoti gyvą maistą, na o jei galimybių nėra, pasistenkite, kad maistas bent jau būtų gyvulinės kilmės. Kaip pripratę tropikuose, gaideliai mėgsta šiltą temperatūra, tad akvariume vandens temperatūra neturėtų nukristi žemiau 24C. Laikant šias žuveles, filtro srovė neturėtų būti stipri, geriau ją išskaidyti ar nukreipti toliau nuo akvariumo centro. Gaidelių akvariume nagalima laikyti kartu su pelekus kramtančiomis žuvimis, o ypač negalima laikyti dviejų patnų kartu, kadangi jie be perstojo pešis, kol peštynės nesibaigs vieno iš jų mirtimi. Nerštas kaip ir visų labirintinių žuvų. Patelę raikia atskirti iškart po neršto, o patiną kai tik išsirita jaunikliai. Akvariume turi būti įrengta daug slėptuvių, kuriose patelė galėtų sėptis nuo agresyvaus patino, nieko baisaus, jei po neršto patelės pelekai sutrūkinėję, jie vėl ataugs. Gaidelių mailius išsirita po 1 - 2 parū, tačiau vis dar būna lizde, dar po vienos ar dviejų dienų jaunikliai jau plaukios po visą akvariumą. Malių pradėti šerti infuzorijomis, specialiu maistu ikrinių žuvų mailiui.


Šeima Characidae - characinidai

Hyphessobrycon eques (Minoras)

Gyvenamoji vieta: Pietų Amerika

Charakteris: taikios

Dydis: 3 - 4cm

Akvariumo dydis: ne trumpesnis nei 60cm

Temperatūra: 23 - 28C

Apie žuvį: Minorų būrį galima laikyti bandrame akvariume. Šios žuvytės mėgsta plaukioti būrelyje, todėl rekomenduojama įsigyti minimaliai 5vnt. Geriau minorus laikyti su judresnėmis žuvimis, kadangi lėtesnėms minorai apskabo ilgus pelekus. Šios žuvytės gerai jaučiasi tankiai apsodintame augalais, tamsiu gruntu ir srauniame akvariume. Minorai noriai valgo tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės maistą, tad juos maitinant neturėtų iškilti problemų. Patiną nuo patelės atskirti nėra sudėtinga, patinai stambesni už pateles, ryškesnių spalvų. Nerštui reikėtų paruošti akvariumą, kurio dugno plotas būtų nemažesnis nei 700 kvadratnių centimetrų, su tinkleliu ant kurio būtų smulkialapių augalų, akvariume turi būi išsklaidytas apšvietimas. Du patinus į veisyklą galima įkelti dieną aksčiau, o patelę po dienos. Patelė išneršia 200 - 300 smulkių pilkšvų ikrelių. Po neršto  žuvis ir tinklelį su augalais reikia išklti iš neršto akvariumo, o akvariumą reikia užtemdyti, kad ikrai negautų šviesos. Ikrai labai jautrūs prisilietimui, tad geriau jų neliesti. Mailius išsirita po 24 - 30 valandų, dar po 3 - 5 dienų mailius pradeda plaukioti po akvariumą, tada jau galima apšviesti akvariumą. Mailių pradėti šerti infuzorijomis. Minorai subręsta 8 - 10 mėnesių amžiaus.


Gymnocorymbus ternetzi (Ternecija)

Gyvenamoji vieta: Bolivija ir Paragvajus

Charakteris: taikios

Dydis: iki 5,5cm

Akvariumo dydis: nuo 45 litrų

Temperatūra: 20 - 26C

Apie žuvį: Ternecija, tai viena geriausiai žinomų tetrų. Jas atskirti nu kitų žuvų nėra sudėtinga. Suaugusių ir pasiekusių apie 1 metų dydį ternecij juoda spalva pamažu blunka į sidabriškai pilkšvą. Kaip ir įpratę gamtoje,geriausiai jaučiasi būrelyje todėl patartina įsigyti nuo 5 vnt.. Laikant ternecijas akvariume geriau rinktis tamsios spalvos gruntą, prisodinti daug stambios bei vešlios augalijos, bei akvariume sukurti šešėlių. Nors ternecijos taikios žuvys tačiau kartais mėgsta krimstelėti ilgapelekių kaimynų uodegas. Ternecijų spalvos gali būti išblukę ir nuo per stiprios filtro srovės, blogo maisto, mažo augalų kiekio ar neprisitaikymo prie naujos vietos. Šios žuvytės valgo tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės maistą, norint išlaikyti sveikas, maitinti aukštos kokybės sausu maistu, karts nuo karto gyvu. Patinus nuo patelių atskirti nėra sunku, patinai smulkesni, patelės apvalesnės, kartais patinai turi baltų dėmių ant uodegos. Neršto metu patinai gins teritoriją, patelė deda ikrus tarp stambelapių augalų, kurie būtini neršto akvariume. Po neršto tėvai turi būti atskirti, kitaip gali suėsti ikrus. Po dienos išsirita mailius. kurį reikėtų pradėti šerti infuzorijomis.


Šeima Cichlidae - ciklidai

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"

Gyvenamoji vieta: Malavio ežeras,Afrika

Charakteris: agresyvios

Dydis: 8 - 10cm

Akvariumo dydis: nuo 150 litrų

Temperatūra: 25 - 28C

Apie žuvį: Ši rūšis gana nauja, tačiau dėl savo gan ramaus charakterio (palyginus su kitais ciklidais) vis labiau mėgiama akvariumistų. Įrenginėjant akvariumą, būtina pridaryti daug slėptuvių, būtini daliniai vandens keitimai ir filtracija. Šie ciklidai su dideliu apetitu valgo tiek gyvulinės, tiek augalinės kilmės maistą sausą, šaldytą bei gyvą maistą. Svarbu neperšerti šių žuvų, ko pasekoje išsivysto nutukimas. Laikant šiuos ciklidus nepatartina laikyti kelių patinų viename akvariume, nebent akvariumas labai didelis, kadangi jų peštynės gali pasibaigti vieno iš jų žūtimi. Patinus nuo patelių atskirti gana sudėtinga, patinų spalvos ryškesnės. Savo mailių augina burnoje. Patelė išneršia 10 - 60 ikrų ir jiems dar nespėjus nukristi ant dugno susirenka juos į burną. Išsiritę mažyliai vis dar auga motinos burnoje, kol įgauna tėvų spalvas. Pasiekę apie 4cm dydį, patys pradeda neršti.


Labinochromis caeruleus "yellow"

Gyvenamoji vieta: Malavio ežeras, Afrika

Charakteris: santykinai taiki

Dydis: 10cm

Akvariumo dydis: nuo 120 litrų

Temperatūra: 23 - 28C

Apie žuvį: Šis ciklidas dėl savo ryškiai geltonos spalvos ir nelabai agresyvaus charakterio yra vis labiau mėgstamas akvariumistų, ši žuvis geras pasirinkimas net pradedantiesiems akvariumistams. Ši žuvis minta tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės maistu, natūralioje gamtoje minta dumbliais, smulkiais vėžiagyviais, vabzdžių lervomis. Įrenginėjant akvariumą reikia pasistengti kuo tiksliau atkurti Malavio ežero natūrą, akvariume turi būti daug uolų, akmenų, slėptuvių, į akvariumą negalima dėti šakų ir kelmų, kadangi jie mažna vandens pH. Šias žuvis galima auginti ir su kitais Malavio ežero ciklidais, tačiau tada akvariume nuolatos bus jaučiama agresija, dėl to žuvys didžiąją laiko dalį praleis slėptuvėse. Šių ciklidų veisimas vienas lengviausių palyginus su kitomis burnoje  mažylius nešiojančiomis rūšimis. Patelė surenka ikrus į burną ir nešioja 3 - 4 savaites, kol mailius išsivysto ir pasiekia apie 1 cm dydį. Priklausomai nuo dydžio patelė išneršia 5 - 30 ikrų. Sulaukę 6 mėnesių amžiaus, ciklidai subręsta.


Labidochromis sp. "Hongi"

Gyvenamoji vieta: Malavio ežeras, Afrika

Charakteris: vidutiniškai agresyvi

Dydis: iki 15cm

Akvariumo dydis: nuo 120 litrų

Temperatūra: 22 - 28C

Apie žuvį: Šių ciklidų spalva priklauso nuo jų nuotaikos. Nugarinio peleko spalva kinta nuo geltonos iki ryškaia oranžinės. Dominuojančio patino spalvos būna labai ryškios. Tamsios juostos einančios per kūną, nuo žuvies nuotaikos gali net visiškai išnykti. Patelių spalva dažniausiai būna ruda su violetiniu atspalviu, tačiau ir jos gali pasipuošti ryškioms spalvomis. Patinų pilvo pelekai dažniausiai geltoni, o patelių tamsūs. Suaugę patinai būna 2 - 3cm didesni nei patelės. Natūralioje gamtoje šios žuvys gyvena uolėtose vietovėse su smėlingu gruntu, todėl įrenginėjant akvariumą reikia pasistengti kuo natūraliau atkurti natūralias gyvenimo sąlygas. Šiems ciklidams labai svarbus švarus vanduo, todėl būtini daliniai vandens keitimai ir galingas filtras. Dviejų patinų nepatartina laikyti akvariume, nebent jo dydis viršyja 200 litrų ir daugiau, kadangi patinai nuolatos bus agresyvūs. Patartina vienam patinui laikyti mažiausiai dvi pateles. Kuo daugiau patelių, tuo daugiau patino agresijos bus išsklaidyta. Akvariume turėtų būti įrengta daug slėptuvių, kad silpnesnės žuvys turėtų kur pasislėpti. Šios žuvys minta įvairiu maistu, tačiau geriausia maitinti specialiais pašarais Malavio ežero ciklidams. Svarbu žuvų neperšerti, kadangi to pasekoje gali išsivystyti nutukimas. Nenustebkite, jei akvariume net ir patelės jaus viena kitai agresiją, jos kaip ir patinai gali peštis. Kartais šie ciklidai mėgsta pavaikyti net didesnes žuvis, todėl auginant juos reikėtų pasirinkti panašaus agresyvumo žuvis. Kaip ir visos mažylius nešiojančių burnoje žuvų rūšys, šie ciklidai savo ikrus ir mailių nešioja burnoje 18 - 28 dienas.
Pterophyllum scalare (Skaliaras)

Gyvenamoji vieta: Pietų Amerika

Charakteris: silpnai agresyvi

Dydis: iki 15cm

Akvariumo dydis: nuo 100 litrų porai

Temperatūra: 24 - 30C

Apie žuvį: Šių žuvyčių kūno forma yra originali. Kūnas yra beveik apvalios formos, stipriai suspaustas iš šonų. Uodega didelė, ypač suaugusių žuvų, pilvo pelekai labai ilgi, ploni, primena ūsus, todėl dažnai patraukia kitų žuvų dėmesį. Skaliarų akštis su pelekais dažniausiai siekia apie 25cm, todėl akvariumo aukštis neturėtų buti žemesnis kaip 40 cm. Skaliarai yra ganėtinai taikios žuvys, tačiau dažnai nesutaria su su labai judriomis bei agresyviomis žuvimis, kurios mėgsta apkramtyti jų ilgus pelekus. Kadangi skaliarai mėgsta gyvą maistą, jų nepatartina laikyti su smulkiomis žuvelėmis, kadangi pastarosios gali būti suėstos, arba mirtinai užvaikytos. Skaliarai - brinės žuvys, todėl patartina įsigyti 6 - 8 žuvis, Akvariumą geriausia apželdinti stambialapiais augalais susodintais prie galinės sienelės. Patiną nuo patelės atskirti yra labai sudėtinga, patio nugaros pelekas labai aukštas, turi daugiau dryžių, patinų pilvo pelekai yra ryškesni. Patiną nuo patelės lengviau atskirti 10 - 12 mėnesių amžiau, kai pas patiną ant kaktos atsiranda iškilimas, pas pateles - įdubimas. Veisimui reikia labai didelio akvariumo, arba geriausiai specialiai tam įrengtos neršyklos, kurioje būtų daug plačialapių augalų. Po paros išsirita lervutės, kurias tėvai surenka į duobutes iškastas grunte. Kai mailius pradeda plaukioti, jį galima pradėti šerti infuzorijomis. Kai kurie akvariumistai atskiria tėvus nuo vaikų, tam kad šie nesuėstų savo mailiaus, tačiau kiti sako, kad taip juos atskirian tėvai praranda instinktą rūpintis savo vaikais.


Vėliau bus daugiau :)